Ağlayınca abdest ve namaz bozulur mu_

Ağlayınca abdest ve namaz bozulur mu?

Ağlayınca abdest bozulur mu, ağlayınca yeniden abdest almam gerekir mi, ağlayınca namaz bozulur mu, ağlamak abdesti ve namazı bozar mı gibi soruların cevaplarını bu yazımızda açıklamaya gayret edeceğiz.

Namaz kılarken dünyada sahip olmak istediğimiz bir arzunuz için sessiz bir şekilde ağlarsak namazımız bozulmaz. Ancak namaz kılarken dünyevi bir şey için ağlamak mekruhtur. Yine dünyevi bir konunun namazda aklımıza gelmesi ile birlikte sesli bir şekilde ağlamak namazı bozar fakat abdesti bozmaz. Bunun yanında vücudumuzdaki ağrı ve sızıdan dolayı bezmiş bir şekilde “of” “ah” gibi ifadelerle inlemek de namazı bozarken, abdesti bozmaz.

Ağrılardan dolayı ağlayan kişinin abdesti bozulur mu?

Namaz kılarken kişi ağrısına dayanamadığı bir sağlık problemi sonucunda gayri ihtiyari olarak sesler çıkarırsa namazı bozulmaz. Bunun dışında kalan diğer dünyevî problemlerden dolayı kişi namaz kılarken sesli bir şekilde ağlarsa, “off”, “ah” gibi ifadeleri dillendirirse Şafi mezhebine göre ve Hanefi mezhebine göre namazı bozulur.

Hangi durumlarda ağlarsak namazda abdest bozulmaz?

Şunu belirtmek gerekir ki, kişi namaz kılarken cennet ve cehennemi hatırladığı için ağlarsa namazı bozulmaz. Çünkü bu durum kişinin huşu içerisinde namaz kılmasından kaynaklanır. Peygamber Efendimizin (s.a.v.):

“Ağlayarak Allah’a itaat eden, gülerek cennete girer; gülerek günah işleyen ise ağlayarak cehenneme girer”

hadisi bu konuda bizleri aydınlatmaktadır.

Namaz dışında ağlamak abdesti bozar mı?

Kişinin namaz dışında ağlaması, gözyaşı dökmesi abdestini bozmaz. Fakat gözlerinde sağlık problemi olan kişilerin gözlerinden akıntı gelmesi abdesti bozar. Bu durumu yaşayan kişiler dinen “özür sahibi” olarak kabul edilirler. Bundan dolayı her vakit namazı için ayrı ayrı abdest almaları gerekir.

Ağlayınca abdest ve namaz bozulur mu

İlginizi Çekebilir:

Kerahat vakitlerinde namaz kılınır mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir