Cenaze namazından önce neden sela verilir?

Cenaze namazından önce neden sela verilir, cuma namazından önce neden sela verilir, sela ne anlama gelir, selanın anlamı nedir gibi soruların cevaplarını bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Cenaze namazından önce neden sela verilir? Sela ne anlama gelir?

Vefat eden bir kişinin ölüm haberini eşine dostuna ve akrabalarına bildirmek için cenaze namazından önce sela verilir. Vefat eden kişinin ölüm haberini bildirmek için cenaze namazından önce sela okunurken; aynı zamanda cenazenin ne zaman defnedileceği de selanın arkasından duyurulur.  Cenaze olduğunda okunan sela, genellikle ölen kişinin bulunduğu mahalledeki camiden okunur. Günümüzde camilerdeki müezzinler sela okuma görevini üstlenirler.

Cuma günleri neden sela okunur?

Cuma günleri okunan sela ne anlama gelir diye düşünen insanlar içinde şu açıklamayı yapabiliriz. Sela okunurken ifade edilen cümlelerde Peygamber Efendimize (s.a.v.) salavat getirilir. Sela, cuma namazından önce Peygamberimize (s.a.v) salavat getirmek için okunur. Peygamber Efendimize (s.a.v.) salavat getirmek sünnettir. Tüm Müslümanların Peygamberimize (s.a.v.) salavat getirmesine vesile olabileceğinden dolayı da sela okunur.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) zamanında böyle bir uygulama yoktur; ancak belirttiğimiz gibi Müslümanların Peygamber Efendimize salavat getirmeleri sünnettir.

Cuma namazından önce salavat getirilmesinin bir başka nedeni de dünya telaşına dalıp cuma namazının kılınacağını unutan Müslümanlara cuma namazını hatırlatmaktır. İnsanlar yoğunluklarından dolayı cuma namazının kılınacağını unuturlarsa, cuma namazından önce okunan sela namazın kılınma vaktinin yaklaştığını hatırlatabilir.

Cenaze namazından önce neden sela verilir

 

İlginizi Çekebilir: Ağlayınca abdest ve namaz bozulur mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir