Kerahat vakitlerinde namaz kılınır mı_

Kerahat vakitlerinde namaz kılınır mı?

Kerahat vakitlerinde namaz kılınır mı, sabah namazı kerahat vaktinde kılınır mı, ikindi namazı kerahat vaktinde kılınır mı gibi soruların cevabını bu yazımızda sizlere aktarmaya gayret edeceğiz.

Müslüman bir kimse, Allah’ın kendisine emrettiği namaz ibadetini hassas ve titiz bir şekilde eda etmeye gayret etmelidir. Namazları vaktinde kılma konusunda özen göstermelidir. Ancak kişinin elinde olmayan bazı durumlarda namazlar geç vakte kalabilir. Sabah ve ikindi namazları vaktinde kılınmadığında, kerahat vakti girebilir. Peki kerahat vaktinde namaz kılabilir miyiz? Yazımızı okumaya devam ederek bu sorunun cevabını öğrenebilirsiniz.

Kerahat vaktinde sabah namazı kılınır mı?

Hanefi mezhebine göre sabah namazı ne zaman kılınmalıdır?

Sabah namazı vakti imsak vaktinin girmesi ile birlikte kılmaya başlar, güneşin doğması itibariyle ise sona erer. Hanefi mezhebine göre sabah namazını kılmanın daha faziletli olduğu vakit güneşin doğuşuna yakın bir zaman diliminde kılınmasıdır.

Şafii mezhebine göre sabah namazı ne zaman kılınmalıdır?

Şafii mezhebine göre ise sabah namazının daha faziletli olduğu vakit imsak vakti girdikten biraz sonradır.

Hanefi mezhebine göre namaz kılmaya başlandıktan sonra ve namazı tam olarak bitirmeden önce eğer Güneş doğarsa namaz bozulur. Bu durumda kerahat vakti geçtikten sonra, sabah namazını tekrardan kılmak gerekir.

Eğer bir kişi sabah namazını vaktinde kılamamışsa, güneşin doğmasından sonra ve kerahat vakti çıktıktan sonra öğle namazının vakti girmeden sabah namazının kazasını kılmak isterse, sünnet ile farzı birlikte kaza etmelidir.

İkindi namazı ezan okunduktan sonra vaktinde kılınmayıp, kerahat vakti girene kadar geciktirilmişse, bu durumda ikindi namazını kazaya bırakmamalı; sünnetini kılmadan sadece farzını kılmalıdır. Kerahat vaktinde ikindi namazının farzı kılınırken güneş batsa dahi, namaz kazaya kalmış olmaz vaktinde kılınmış olarak kabul edilir. Bu durum sadece ikindi namazına özeldir.

İlginizi Çekebilir:

Teheccüd Namazı Ne Zaman ve Nasıl Kılınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir