Namazda Okunan Dualar ve Anlamları

Namazda Okunan Dualar ve Anlamları

Namazda okunan dualar ve anlamları hakkında sizlere bu yazımızda çeşitli bilgiler vereceğiz.

Namazda okunan dualar aslında herkesin küçük yaştan itibaren ezberlediği ve toplumumuzda yaygın olarak bilinen dualardır.

Namazda okunan dualar; sübhaneke duası, ettehiyyatü duası, Allahümme Salli ve Allahümme Barik duaları, rabbena duaları ve kunut duaları namazda okunan dualardır.

Sübhaneke duası ne zaman okunur?

Namazda okunan dualar arasında olan Sübhaneke duası, her namazın başlangıcında İftitah tekbiri çektikten sonra, ikindi namazının kılarken İkindi namazının 3 rekatını kılmak için ayağa kalktığımızda Fatiha suresinden önce, yine Yatsı namazının ilk sünnetini kılarken üçüncü rekatı kılmak için ayağa kalktığımızda Fatiha suresinden önce, teravih namazları Eğer 4 rekatlık kılınıyorsa üçüncü rekate kalktığımızda yine Fatiha suresinden önce ve son olarak cenaze namazlarında birinci tekbirden sonra okunur.

Sübhaneke Duasının Okunuşu ve Anlamı:

Sübhaneke duasının okunuşu ve anlamı

Namaz kılarken Ettehiyyatü duası ne zaman okunur?

Namazlarda okunan dualardan biri olan Ettahıyyâtü duası, namaz kılarken her oturuşumuzda okumamız gereken duadır.

Ettehiyyatü Duasının Okunuşu ve Türkçe Anlamı

Ettahiyyatü Duasının Okunuşu ve Türkçe Anlamı

Allahümme Salli ve Allahümme Barik duaları ne zaman okunur?

Namazda okunan dualar arasında olan Allahümme Salli ve Allahümme Barik duaları, namaz kılarken namazların son oturuşlarında Ettehiyyatü duasından sonra okunur. Ikindi ve yatsı namazlarını kılarken ilk sünnetin birinci oturuşunda Ettahıyyâtü duasından sonra Allahümme Salli ve Allahümme Barik dualarını okuruz. Dört rekat olarak kılınan teravih namazlarında, ikinci rekatın sonunda Ettehiyyatü duasını okuduktan sonra Salli ve Barik dualarını okuruz. Son olarak cenaze namazında İmam ikinci tekbiri getirdikten sonra yine Salli ve Barik dualarını okuruz.

Allahümme Salli ve Allahümme Barik Dualarının Okunuşu ve Türkçe Anlamı

Allahümme Salli ve Allahümme Barik Dualarının Okunuşu ve Türkçe Anlamı

Rabbena duaları ne zaman okunur?

Namazda okunan dualar arasında olan Rabbena duaları, namaz kılarken son oturuşta Salli ve Barik dualarından sonra okunur. Ayrıca Vitir namazı kılarken Kunut dualarını bilmeyen kişiler Kunut duaları yerine Rabbena ayetini okuyabilirler. Cenaze namazı kılınırken, İmam üçüncü tekbiri getirdikten sonra okunması gereken cenaze duasını bilmeyen Müslümanlar, cenaze duası yerine Rabbena ayetini okuyabilirler.

Rabbena Dualarının Okunuşu ve Türkçe Anlamı

Rabbena Dualarının Okunuşu ve Türkçe Anlamı

Kunut duaları ne zaman okunur?

Allah’a yalvarmanın, yakarışın en güzel ifadelerinden olan Kunut duaları, yatsı namazından sonra vitir namazı kılınırken üçüncü rekatta okunur. Vitir namazının üçüncü rekatında tekbir alındıktan sonra kunut duaları okunur.

Kunut Dualarının Okunuşu ve Türkçe Anlamı:

Kunut Dualarının Okunuşu ve Türkçe Anlamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir