Sabah namazı ne zaman kılınır? Ezan neden imsaktan bir saat sonra okunur?

Sabah namazı ne zaman kılınır?

Sabah namazı, farz olan beş vakit namaz içerisinde insanlar için “uykudan daha hayırlı olan” namaz olarak nitelendirilmiştir. Birçok kişi, sabah namazı ne zaman kılınır, sabah namazının vakti ne zaman çıkar gibi sorular ile kafasını meşgul etmektedir. Öncelikle belirtmek gerekir ki sabah namazının vakti imsak ile başlar ve güneşin doğması ile biter. Fakat Hanefi mezhebine göre sabah namazını hava hafif ışıyıncaya kadar bırakmak, Şafii mezhebine göre ise daha erken yani hava karanlık iken kılmak daha faziletlidir.

Hanefi mezhebine göre sabah namazının geç kılınmasının daha faziletli olduğundan dolayı, imsak vakti girdikten hemen sonra namaz kılınmamaktadır.

Sabah ezanı neden imsaktan bir saat sonra okunur?

Sabah ezanı imsak vaktinde okunmayıp, aradan bir saat geçtikten sonra namaza başlanacağı zaman okunur ki, bunun nedeni şudur: Camiye giderek cemaatle namaz kılan insanlar namazın kılındığı vakti bilip cemaate katılsınlar diye sabah ezanı namazdan önce okunmaktadır.

Şu bilgiyi de mutlaka vermek gerekir ki, imsak vakti girer girmez hemen namaz kılınabilir ezanın okunmasını beklemek şart değildir.

Sabah namazını kılarken Güneş doğarsa ne olur?

Sabah namazını kılarken ve namaz bitmeden önce güneş doğarsa, Hanefi mezhebine göre namaz bozulur. Bozulan namazı ise kerahet vakti çıktıktan sonra tekrar kılmak gerekir.

Sabah namazını vaktinde kılamayan bir kişi, güneş doğduktan sonra ve kerahet vakti çıktıktan sonra öğlen namazı vakti girmeden sabah namazının kazasını kılarsa, hem sünnetini kaza eder hem de farzını kaza eder.

Bir Müslümanın namazlarını bilerek kazaya bırakması çok büyük günahtır. Çünkü önce iman gelir; imandan sonra ise en önemli hakikat namaz olarak zikredilir. Eğer bir kişi namazlarını bilerek kazaya bıraktıysa, bu durumda hem tövbe etmesi gerekir; hem de ilk fırsatta kılamadığı namazlarını kaza etmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir