Teheccüd Namazı Ne Zaman ve Nasıl Kılınır?

Teheccüd namazı nasıl kılınır, teheccüd namazı ne zaman kılınır ve teheccüd namazı kılarken nasıl niyet edilir gibi sorular hakkında bu yazımızda sizlere bilgiler vereceğiz.

Teheccüd namazı ne zaman kılınır?

Teheccüd namazı, yatsı namazı kılındıktan sonra gece vakti kılınan bir namazdır. Teheccüd kılmak için bir süre uyumak gerekir; zaten bu namaz bir süre uyuyup daha sonra kalkılarak kılındığı için “teheccüd” adını almıştır. Ancak uyuyup gece kalkamam diye düşünen kişiler uyumadan önce de teheccüd namazı kılabilirler.

Kişi gece vakti uyanıp teheccüd namazı kılmayı düşünüyorsa, yatsı namazından sonra kılınan vitir namazını geciktirerek teheccüd namazının ardından kılabilir; bu daha faziletlidir.

Teheccüd namazı yatsıdan itibaren tüm gece boyunca, sabah namazının vakti girene kadar kılınabilir.

Teheccüd namazı kaç rekat kılınır?

Teheccüd namazı kişinin isteğine bağlı olarak iki rekat, dört rekat ya da sekiz rekat olarak kılınabilir. Tabi ki isteyen daha fazla da kılabilir; sonuçta nafile bir ibadettir. İki rekat kılındıktan sonra veya dört rekat kılındıktan sonra selam verilerek kılınabilir. Teheccüd namazı, oldukça faziletli olan bir namazdır ve teheccüd namazı kılmak sünnettir. İsra suresi 79. ayette Allah, Peygamberimizin teheccüd namazı kılmasını istemiştir.

Teheccüd namazı kılarken nasıl niyet edilir?

Teheccüd namazı kılmak için, diğer namazlar ile benzer bir şekilde ” niyet ettim Allah rızası için teheccüd namazını kılmaya” ifadesi söylenerek niyet edilir.

Teheccüd namazının fazileti nedir?

Teheccüd namazı, nafile namazlar arasında sayılan ve çok faziletli olan bir namazdır. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bir hadisinde bu konu hakkında şunları ifade etmiştir:

“Her kim geceleyin uyanır, ailesini de uyandırır ve iki rekât namaz kılarsa, Allah’ı çok zikreden erkekler ile kadınlardan yazılır.” (Ebû Dâvûd, Tatavvu’, 18)

Yukarıdaki hadise baktığımız zaman, teheccüd namazının Allah katında erkeklerin ve kadınların mevkisini artıracağını ve Allah’ı çok zikredenler olarak nitelendirileceğini görüyoruz. Bu durum müminler için şeref vericidir. Hayatta bir Müslümanın yegane amacı, Allah’ın rızasını kazanmak olmalıdır. Bu açıdan düşündüğümüzde, teheccüd namazı Allah’ın rızasını kazanma yolunda yapılabilecek en faziletli ibadetlerden biridir.

Yine başka bir hadisinde Peygamberimiz, teheccüd namazı için “farz namazlardan sonra en faziletli namaz” diyerek, gece namazının ne kadar faziletli olduğuna vurgu yapmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir